Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. Törvény 55.§-a szerint „a Nemzeti Együttműködési Alap (a továbbiakban: Alap) a civil önszerveződések működését és szakmai tevékenységét, nemzeti összetartozásuk erősítését és a közjó kiteljesedésében vállalt szerepük segítését támogató finanszírozási forma. Az Alap forrását a központi költségvetésről szóló törvény a miniszter által vezetett minisztérium fejezeti kezelésű előirányzataként tartalmazza”. Az Alapot a miniszter által miniszteri rendeletben kijelölt szervezet kezeli, mely feladatot 2019. január 1-jétől a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. látja el. Az Alapkezelő felel a kollégiumi döntések előkészítésének és végrehajtásának törvényességéért, pályázatok honlapon történő megjelenítésért és lebonyolításával kapcsolatos feladatok ellátásáért.
A NEA-n belül 5 kollégium működik:
- Közösségi környezet kollégium,
- Mobilitás és alkalmazkodás kollégium,
- Nemzeti összetartozás kollégium,
- Társadalmi felelősségvállalás kollégium,
- Új nemzedékek jövőjéért kollégium.
A kollégiumokhoz alapcél szerinti tevékenységi körök szerint lehet pályázni, melynek keretösszege egyenlő arányban van elosztva a kollégiumok között. Egy szervezet egy évben csak egy kollégiumhoz nyújthat be pályázatot.
A NEA pályázatokon belül 4 kategóriát különíthetünk el, melyek:
Egyszerűsített (NEAG), összevont (NEAO), normatív (NEAN) és az egyedi támogatás (NEAE).
A pályázati feltételek kategóriánként eltérőek, így a kiírást érdemes minden alkalommal alaposan szemügyre venni. Mindegyik kategória esetében 2 000 Ft pályázat díj befizetése szükséges, továbbá a pályázat benyújtásának felülete azonos, a Nemzetpolitikai Informatikai Rendszeren keresztül történik a regisztrációt követően.
Az egyszerűsített pályázat esetében legalább két lezárt pénzügyi év szükséges, melyre csak olyan a helyi vagy területi hatókörű civil szervezet pályázhat, akinek a „számviteli beszámolóval igazolt összes éves bevétele mindkét évben kevesebb, mint 7 millió Ft”. Működéshez és tevékenységhez kapcsolódóan 100 000 – 400 000 Ft vissza nem térítendő, saját forrást nem igénylő, 100%-os előlegre lehet pályázni minden évben.
Az összevont pályázat esetében legalább 1 lezárt pénzügyi évvel kell rendelkezzen a pályázó szervezet. A pályázat során működési költségre vagy működési költségre és szakmai programra lehet pályázni. Az igényelhető támogatás összege max. 4 500 000 Ft, mely vissza nem térítendő, saját forrást nem igénylő, 100%-os előlegként kerül utalásra a sikeres elbírálást követő szerződéskötés után.
A civil szervezet vagy az egyszerűsített, vagy az összevont kiírásra pályázhat.
A Normatív pályázat esetében a civil szervezetek az előző évben gyűjtött adományok 10%-nak megfelelő összegre pályázhatnak, melynek összege minimum 10 000 Ft, maximum 750 000 Ft ig terjedhet. A támogatás összege a civil szervezet működési költségeire fordítható. Ez a pályázati kategória benyújtható vagy egyszerűsített, vagy az összevont pályázattal együtt is.
A pályázó 1 lezárt pénzügyi évvel kell rendelkezzen, illetve letétbe helyezett számviteli beszámolóval.
A pályázati kiírások a www.bgazrt.hu oldalon érhetőek el.